Zima už zavítala aj do pohoria Veľkej Fatry  a kedže si zimu väčšina z nás spája s prikrmovaním vtáctva, pripravili sme pre Vás pár tipov a rád, ako, kedy, kde a čím prikrmovať.  A aby ste nemuseli pátrať po internetových vyhľadávačoch a atlasoch, ponúkame Vám formou fotografií aj zoznam najčastejších druhov,  ktoré môžete vidieť na svojich kŕmitkách, alebo ich sledujte spolu s nami pomocou online kamery  s  názvom spevavce II.  Rovnako naše kŕmitko môžte sledovať  aj na webe kukaj.sk 

 

  Kedy začať s prikrmovaním ? 

Najčastejšie otázka s ktorou  sa na nás ľudia obracajú. Odpoveď je jednoduchá – v čase núdze.  Každý to ale môže vnímať trochu inak. V zásade však platí, že s prikrmovaním začíname v zimných mesiacoch a v závislosti od aktuálneho stavu počasia. Keď teploty klesnú pod nulu nasneží, alebo sa tvorí srieň, môžme smelo začať prikrmovať a pokračovať počas celej zimy. Aj počas zimy sa však objavia dni, kedy sa oteplí a nastane odmäk.  Vtedy môžme intenzitu kŕmenia znížiť, naopak keď udrú silné mrazy, môžme to naším operených hladošom trochu uľahčiť. Prikrmovanie vtáctva má predovšetkým edukačný význam, vtáci dokážu prečkať zimu aj bez nutnosti prikrmovania. Samozrejme v kritických situáciách, ako sú dlhotrvajúce extrémne mrazy, alebo poľadovica na kanárikoch stromov,  môžme nejednému operenému návštevníkovi  kŕmitka zachrániť život. Platí však pravidlo, že zima je nejlepší selekčný mechanizmus v prírode. Veľmi dôležité je však spomenúť obdobie, kedy s prikrmovaním prestať. Tak ako väčšina druhov zvierat, tak  aj spevavce, ktoré u nás zimujú si veľmi rýchlo zvyknú na jednouchý spôsob získavania potravy z kŕmidiel a môžu  trochu “zlenivieť”… Preto hneď ako prichádza jar a vtáctvo začína spievať dni sa predlžujú sneh sa roztopí, prestávame kŕmidlá dopĺnať. Samozrejme sýkorky , zelienky, vrabce aj iné druhy by naše kŕmidlo navštevovali aj do leta. Nie je to však žiadúce z dôvodu, že sú známe prípady kedy začali spevavce ( predovšetkýcm sýkorky)  slnečnicovými semenami kŕmiť svoje mláďatá a tie z dôvodu nedostatočného prímu bielkovín, nakoniec môžu zahynúť, alebo sa im môžu vytvoriť určité deformácie a nedostatky pri vývoji. Preto pamätajte,  nerozmaznávajme ich príliš, mimo zimného obdobia si hravo poriadia aj sami. 😀

  Kde prikrmovať ? 

Dôležitý je aj výber lokality, kde kŕmidlo umiestnime. Vyhýbajme sa blízkosti frekventovaných ciest, veľkých presklených plôch do krotkých by vtáctvo mohlo narážať. A ak bývame v paneláku myslíme aj na susedova pod nami. Operení hladoši vedia aj statočne narozhadzovať 😀 Ak máme kŕmidlo na záhrade je tiež dobré aby v blízkosti neboli kroviny alebo niečo čo môže poskytovať kryt predátorom, predovšetkým mačkám. Vtáctvo, ako má dobrý rozhľad, získava prehľad a mačkám sa hravo vyhne. Ak cez zimu naše kŕmidlo navštívi krahulec, nezasahujem do tohto diania. Drobné spevavce sú jeho prirodzenou potravou  a ekologické mechanizmy, ktoré fungujú v prírode nikdy nedovolia, aby si predátor vylovil svoju korisť a ohrozil tak vážne populácie, v tomto prípade spevavcov.  Reprodukčná schopnosť sýkorky belasej je tak  veľká, že hravo tieto straty dorovná počas hniezdnej sezóny.  Na porovnanie: Jastrab krahulec hniezdi len raz do roka a počet mláďat býva od 3 – 5. Sýkorka belasá hniezdi  2  krát ročne. V  prípade náhradných znášok aj 3 a viac krát v jednom roku a v jednej znáške môže mať až 16 vajíčok!  Nie je to dômyselný  mechanizmus  prírody?

  Čím prikrmovať ? 

Najlepšou a najdostupnejšou komoditou je slnečnica. Je jedno či je čierna či ” žíhaná “.  Môžme ju však kombinovať do zmesí s inými semenami, ako je repka, konopné semenom, ľanové semeno, proso, pšenica alebo mak. Sýkorky a ďatle obľubujú aj orechy a loj. Loj je najlepší  hovädzí.  Drozdy a chochláče zase  uvítajú  jabĺčka.  Občas nás môže prekvapiť návštevou aj ” opička ” našich lesov – veverica stromová. Ak chceme, aby sa nám na kŕmidle objavili aj väčšie druhy vtákov, môžeme im ponúknuť kukuricu, tá je lákadlom pre straky aj sojky.  Nikdy však vtáctvu neponúkajme pečivo aj keď ho s chuťou žerú, môžme im tým spôsobiť nemalé problémy. Pečivo v žalúdku vtáctva kvasí. Rovnako sa vyvarujme soleným alebo upraženým orieškom, či slanej kožky zo slaniny.

  Poznáte našich operených hladošov ?

Ak budeme používať bohatú zmes semien, orieškov, jabĺčok a iných pochúťok pre vtáctvo, za chvíľu bude na našom kŕmitku rušno.  Pohľad naň prináša milovníkom prírody  nezabudnuteľné a príjemné chvíle. Môžme sa takto napríklad naučiť rozpoznávať jednotlivé druhy. Preto sme Vám pripravili malú pomôcku v podobe fotografií.  Popis nájdete vždy pod fotografiou.

 

Sýkorka bielolíca ( veľká )   –  Parus major 

Sojka škriekavá – Garrulus glandarius

Ďateľ veľký ( samček) – Dendrocopus major

Brhlík lesný – Sitta europaea

Hýľ lesný – Pyrrhula pyrrhula

Chochláč severský – Bombycilla garrulus

Drozd čvíkotaví – Turdus pilaris

Glezg hrubozobý – Coccothraustes coccothraustes

Veverica stromová – Sciurus vulgaris 

Drozd čierny – Turdus merula 

Vrabec poľný – Passer montanus 

Žlna sivá – Picus canus

Stehlík pestrý – Carduelis carduelis

Straka čiernozobá – Pica pica 

Sýkorka čiernohlavá – Parus montanus 

Sýkorka belasá –  Parus caeruleus

Stehlík zelený ( zelienka, samček) – Carduelis chloris 

Sýkorka čiernohlavá – Parus montanus 

Sýkorka belasá –  Parus caeruleus

Stehlík zelený ( zelienka,  samička ) – Carduelis chloris 

Sýkorka chochlatá – Parus cristatus  – vzácny hosť na kŕmitkách.  

Strnádka žltá – Emberiza citrinella 

Stehlík čížavý ( čížik) – Carduelis spinus 

Sýkorka uhliarka – Parus ater 

Sýkorka uhliarka – Parus ater 

Glezg hrubozobý – Coccothraustes coccothraustes

Stehlík zelený ( zelienka, samček) – Carduelis chloris 

Brhlík lesný – Sitta europaea

Ďateľ veľký ( samček) – Dendrocopus major

Kôrovník dlhoprstý –  Certhia familiaris

Jastrab krahulec – Accipiter nisus  je častým návštevníkom kŕmidiel, ako predátor spevavcov. 

 

 

 

Pohľad online kamery Spevavce II 

 

 

 

Text a foto:

Ing. Juraj Žiak

Správa Národného parku Veľká Fatra