BORIŠOV (1510 m n.m.)

Na Borišov vedú k značky všetkých farieb z každej strany. Z Turca sa naň dostanete z Balcierova (so začiatkom v Necpalskej doline – 10 kilometrov) alebo z Havranova (so začiatkom v Belianskej doline – 7 kilometrov). Je to stredne náročná túra.  Medzi turistami je Borišov vyhľadávané miesto nielen pre nádherný kruhový výhľad zo samotného vrcholu, ale aj pre Chatu pod Borišovom, ktorá sa nachádza pod ním. Najkrajšia veľkofatranská chata, zasadená v lone prírody. Chata sa nachádza na križovatke viacerých chodníkov. Je prístupná z Ľubochnianskej doliny, z Liptovských Revúc, ale aj pri prechode Veľkofatranskou magistrálou či pri hrebeňovkách.

 

LYSEC (1380 m n.m.)

Lysec je vrchol, ktorý je rozpoznateľný z veľkej diaľky. Je viditeľný podľa svojej ,,lysiny“. Jeho severná strana je zalesnená, južnú tvoria hôľne úbočia, ktoré poskytujú úchvatné výhľady na hrebeň Veľkej Fatry i končiare Malej Fatry vrátane Veľkého Rozsutca, či Kľaku. Za dobrého počasia možno vidieť aj Nízke, Vysoké a Západné Tatry. Ako začiatok trasy si môžete zvoliť Jasenskú dolinu (modrá značka za chatou Lysec). Zostúpiť sa dá pre zmenu po žltej značke. Pokračovať sa dá aj na Malý Lysec a ďalej na vyhľadávanú Chatu pod Borišovom (veľkofatranský hrebeň),  čo je ale časovo náročnejší prechod.

 

TLSTÁ (1373 m n.m.)

Tlstá, podobne ako Ostrá, patrí k vrcholom Veľkej Fatry nachádzajúcim sa v jej severozápadnej časti, neďaleko Martina. Tlstá vás nadchne unikátnou prírodou v podobe neobvyklých skalných útvarov, jaskýň, ako je Mažarná, ale taktiež úžasným výhľadom. Výstup na Tlstú je najlepšie začať v Gaderskej doline. Celá túra sa nachádza v jedinečnom prírodnom prostredí. Výhľady z rozložitého vrcholu Tlstej stoja za to. Užijete si najmä výhľady smerom ponad Turčiansku kotlinu na Lúčanskú Malú Fatru. Túru sa oplatí spojiť okruhom na vrchol Ostrá. Táto túra je malá hrebeňovka a patrí k najkrajším trasám v celej Veľkej Fatre.

 

OSTRÁ (1247 m n.m.)

Najkrajšie vrcholy, často nemusia byť najvyššie a nemusia sa nachádzať ani priamo na hlavnom hrebeni pohoria. Ostrá je tým jasným dôkazom. Výstup na ňu patrí k najkrajším v celej Veľkej Fatre. Táto časť pohoria je úplne jedinečná i v rámci celého Slovenska. Nájdete tu neobvyklú kombináciu lesov a množstva skalných útvarov. Na Ostrú vedie výstup z Gaderskej doliny alebo Blatnickej doliny neďaleko Martina. Chodník stúpa nádherne formovanou prírodou. Skalné bralá sú miestami až neskutočné, menšie jaskyne skryté v skalách pôsobia tajomne. Tesne pod vrcholom zdoláte skalný terén s reťazami  a prejdete malým skalným oknom, cez ktoré sa dostanete na samotný vrchol Ostrej. Terén na Ostrú je miestami dosť strmý. Samotný vrchol je špicatý. Za dobrého počasie budete mať z neho prekrásne výhľady na celý Turiec aj Malú Fatru. Ak máte dostatok kondície, odporúčame spojiť návštevu Ostrej s výstupom na Tlstú, ako sme už spomínali vyššie.

 

SIDOROVO (1099 m n.m.)

Sidorovo je masívny vrchol nachádzajúci sa nad Vlkolíncom v severnejšej časti Veľkej Fatry. Masív Sidorova je neprehliadnuteľný už z ďalekého okolia. Výstup naň vám dá zabrať .Vybrať sa sem môžete priamo z Vlkolínca. Najprv pôjdete po miernejších lúkach, neskôr však začne riadny strmák. Druhou možnosťou je trasa z Ružomberka od Kalvárie. Tá je zdĺhavejšia a musíte prekonať viacero kopcov. Po tejto trase budete prechádzať miestami miest s krásnym výhľadom (napr. Veľká skala).Po strmej túre budete mať polkruhový výhľad z vrcholu ako za odmenu. Za dobrého počasia dovidíte až do Vysokých Tatier ( najmä na Kriváň), Nízkych Tatier a otvorí sa vám pekne Liptovská kotlina. Vrchol Sidorova je osadený zábradlím s výhľadovým infopanelom. Zaujímavosťou je, že sa tu v minulosti nachádzalo opevnenie.

 

RAKYTOV (1567 m n.m.)

Rakytov jednoznačne patrí medzi najväčšie skvosty Veľkej Fatry. Je to najvyšší vrch liptovskej vetvy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. Túru za krásnymi výhľadmi z Rakytova, môžete podniknúť po žltej turistickej značke z Liptovských Revúc z lokality Teplô cez Teplú dolinu. Spríjemniť trasu si môžete oddychom a návštevou Útulne Limba. Ďalšia výstupová trasa vedie zo Smrekovice cez Rakytovské sedlo a môžete sa sem vybrať aj z Chaty pod Borišovom cez Ploskú. Vrchol Rakytova poskytuje kruhový výhľad na Malú Fatru, Nízke Tatry, Veľkú Fatru a za dobrého počasia je vidieť aj Choč či Vysoké Tatry. Na vrchole natrafíte na výhľadovú ružicu aj osadený drevený kríž, na južnom úpätí sa nachádza zaujímavá Skalná brána.

 

PLOSKÁ (1532 m n.m.)

Ploská určite patrí medzi  tvarovo najoriginálnejšie vrcholy Slovenska. Vďaka jej oblým tvarom ju dobre spoznáte už zďaleka. Rozľahlý trávnatý vrchol akoby charakterizoval celú Veľkú Fatru. Najmä nádherné horské lúky. Ploská je dostupná z Vyšných Revúc mierne stúpajúcim terénom. Dostanete sa na vrchol Ploskej aj pri prechode veľkofatranského hrebeňa napríklad od Chaty pod Borišovom, odkiaľ ju máte ako na dlani. Výhľady z Ploskej patria k tým najkrajším, ktoré celá Veľká Fatra dokáže poskytnúť. Sú kruhové na ďaleký horizont a máte pocit akoby ste sa nachádzali uprostred všetkých kopcov. Uvidíte Malú Fatru, Nízke i Vysoké a Západné Tatry. Ploská patrí aj medzi obľúbené skialpinistické ciele. Len si treba dávať pozor v zimnom období lebo obvod lemujú veľké svahové poruchy a lavínovité ryhy.

 

OSTREDOK (1596 m n.m.)

Ostredok je najvyšším vrchom Veľkej Fatry. Poskytne vám krásne 360 – stupňové výhľady na hlavný hrebeň, predovšetkým na Suchý vrch, Ploskú, Čierny kameň a Rakytov. Ďalej dovidíte až na Vysoké, Nízke aj Západné Tatry, Kremnické vrchy aj Malú Fatru. Napriek tomu, že je najvyšším v tomto pohorí, nie je to strmý kopec. Ide o rozložitý hôľny vrchol, pokrytý trávami. Je veľmi dobre dostupný z Krížnej. Krásna je najmä časť hrebeňa medzi týmito vrcholmi. Predstavuje zaujímavú, pohodovú časť hrebeňovky, ktorú je možné absolvovať aj ako rodinný výlet. Na Ostredok vedú viaceré turistické chodníky, východiskom môžu byť Liptovské Revúce alebo aj obec Blatnica cez Gaderskú dolinu. Túra z Blatnice je dosť dlhá a náročná s vysokým prevýšením.

 

KĽAK ( 1394 m n.m.)

Kľak je najvyšším vrchom turčianskej vetvy hlavného veľkofatranského hrebeňa. Keď sa naň pozriete z diaľky, javí sa ako nezaujímavý, ale keď ste na ňom, je to už o niečom inom. Hovorí sa, že výhľad z Kľaku patrí medzi tie najkrajšie veľkofatranské výhľady. Z vrcholu teda môžete vidieť mnohé vrcholy Veľkej Fatry, Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry, no pri vhodných podmienkach aj časť Nízkych Tatier a Moravsko-sliezskych Beskýd. Jeho vrcholom vedie Veľkofatranská magistrála a môžete sa ňou dostať na Kľak z Jarabinej. Prístupových trás na Kľak je niekoľko. Kratšie trasy sú z Podhradia, zo Sklabinského Podzámku, ďalšia trasa je z Krpelian do Sedla Príslop a tiež aj z Ľubochnianskej doliny.

 

NOLČOVSKÁ MAGURA ( 1059 m n.m.)

Krásne výhľady, nikto nikde, iba vy a príroda. Aj o tom je Nolčovská Magura – alebo ako ju domáci volajú – Mogura. Prístupová trasa začína za obcou Nolčovo na začiatku Veľkej doliny. Odtiaľto je to kratšia ale prudká trasa. Túru si môžete aj predĺžiť keď pôjdete Veľkou dolinou do Sedla Príslop a odtiaľ na vrchol. Kratšou a prudšou trasou budete stúpať lesíkom strmo hore, kým neprídete na lúku, odtiaľ už to nie je tak ďaleko. Aj keď Nolčovská Magura nepatrí medzi tie najvyššie vrcholy, otvoria sa vám panoramatické výhľady z hôľnatého vrcholu najmä na Krivánsku časť Malej Fatry. Na tejto túre určite nestretnete davy ľudí a tak si budete užívať tú pravú prírodu.