Veľká Fatra sa svojou zachovalosťou  radí medzi turistické skvosty Slovenska.

Skrýva v sebe množstvo krásnych zákutí a hlavne poskytuje krásne výhľady nielen na okolitú prírodu. Najlákavejšími miestami asi každého pohoria je zdolanie hlavného hrebeňa. Inak to nie je ani u Veľkej Fatry, ktorý počas celej túry poskytuje nádherné pohľady na okolitú krajinu a susedné pohoria ako sú Nízke Tatry, Chočské vrchy, Malú Fatru a pri dobrej viditeľnosti Vysoké Tatry.

Prevýšenie hlavného hrebeňa nad dolinami nie je veľké (600 – 900 m). Ktorýkoľvek bod hlavného hrebeňa je možné dosiahnuť pešou turistikou zo záverov dolín približne za 2-3 hodiny. Na poznávanie Veľkej Fatry slúži hustá sieť značených turistických trás. Nástupné trasy na hlavný hrebeň vedú väčšinou hlavnými dolinami (Gaderská, Necpalská, Belianska, Ľubochnianska dolina). Niektoré trasy vedú aj cez osobitne chránené územia, ako sú prírodne rezervácie, národné prírodné pamiatky, chránené areály a podobne.

Problémom počas peších túr je nepovolené stanovanie prípadne bivakovanie v území Národného parku Veľká Fatra. Popri túre si preto treba naplánovať aj miesto na prenocovanie. Možno využiť horský hotel na Kráľovej studni, Chatu pod Borišovom, Vojenskú zotavovňu na Smrekovici, poprípade je možné použiť voľne koliby alebo miesta na to určené. Tieto sú bližšie popísané a zobrazené v Návštevnom poriadku Národného parku Veľká Fatra. Na území Veľkej Fatry je zriadených niekoľko náučných chodníkov, ktoré poskytujú návštevníkom zaujímavé informácie nielen vo všeobecnosti o Národnom parku, ale aj o danom území v ktorom sú situované. Medzi najnavštevovanejší patrí Náučný chodník Hrebeňom Veľkej Fatry a v Gaderskej doline chodník vedúci k Blatnickému hradu.

Hlavne Bralná časť priťahuje svojimi skalnými útvarmi množstvo skalolezcov. Aj tu treba mať na pamäti neporušovanie návštevného poriadku.

Turistov láka aj jediná sprístupnená jaskyňa vo Veľkej Fatre Harmanecká jaskyňa, či s najzachovalejšou ľudovou architektúrou a do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaná osada pri Ružomberku, malebný Vlkolínec.

Zimná turistika patrí vo Veľkej Fatre tiež medzi obľúbené. Obmedzuje sa však len na obdobia, keď nehrozí lavínové nebezpečenstvo. Veľká Fatra sa totiž radí medzi najlavinóznejšie územia na Slovensku, hlavne v oblasti Ploskej, Krížnej a Ostredka.

Z lyžiarskych stredísk sú najobľúbenejšie Donovaly, Jasenská dolina, Malino Brdo, Turecká.

Viac bližších informácií nájdete v dokumente o Návštevnom poriadku NPVF a jeho ochranného pásma

Na čo netreba zabudnúť pred túrou, čo by mala obsahovať lekárnička do hôr a ako poskytnúť prvú pomoc si prečítajte tu.

Mapu s vyznačenými turistickými chodníkmi nájdete tu : https://mapy.hiking.sk/?ref