Cyklámen fatranský (Cyclamen fatrense)

Túto malú, ale zato veľmi nápadnú rastlinku môžeme aktuálne obdivovať počas turistických prechodov v Národnom parku Veľká Fatra predovšetkým v južnejších častiach tohto pohoria.

Cyklámen označujeme ako subendemit pohoria Veľkej Fatry.  To znamená, že taxón, ktorý má centrum rozšírenia len určité územie sa vyskytuje ešte aj niekde inde,  ale na oveľa menšom území.  Cyklámen fatranský sa  tiež označuje ako západokarpatský endemit.  Endemit označuje taxón, vyskytujúci sa len na určitom území.

Typickým prostredím druhu sú bučiny a zmiešané bučiny na vápencoch a dolomitoch v podhorskom a horskom stupni. Oveľa zriedkavejšie ho môžeme nájsť rásť v reliktných borinách, rúbaniskách, lúkach a na okrajoch lesov.  Obľubuje lesné pôdy s vysokým obsahom humusu.  Je to trváca, 5 – 15 cm vysoká bylina. V zemi je 1,5 – 5 cm veľká, splošteno guľatá hľuza, z ktorej vyrastá podzemok so stopkatými listami a voňavými  kvetmi, ktoré majú rôzne odtiene ružovej až purpurovej farby. Listy prezimujú, ich čepeľ je srdcovito okrúhla, nezreteľne zúbkatá až celistvookrajová, na rube fialová, na líci (tmavo) zelená, spravidla bez škvŕn, len ojedinele s málo výraznými belavými škvrnami. Korunné lupienky ružovofialové, na báze zrastené do krátkej rúrky, v čase kvitnutia s cípmi naspäť zahnutými.

Kvitnutie: júl – september.   Semená dozrievajú v tobolke spravidla až po prezimovaní v júli až auguste nasledujúceho roku a roznášajú ich mravce.  Tento spôsob rozširovania sa odborne nazýva  myrmekochória.

 Druh tvorí populácie s desiatkami až tisíckami jedincov. Veľkosť populácií druhu, ako aj ich početnosť na Slovensku sú viac-menej stabilizované. Druh sa vyskytuje na 4 ÚEV – Územia európskeho významu , na ktorých sa nachádza 81,25 % lokalít jeho výskytu na Slovensku.

Zaujímavosť:  Druhy rodu Cyclamen patrili medzi najstaršie liečivé rastliny už v antickej starovekej medicíne. Treba však pamätať, že ide u nás o zákonom chránenú rastlinu a presádzanie z voľnej prírody alebo akékoľvek jej poškodzovanie je trestné. Navyše, v súčasnosti možno dostať v obchodoch veľký výber najrôznejších iných, prinajmenšom rovnako krásnych druhov a kultivarov cyklámenov.

 

 

 

Text a foto: Ing. Juraj Žiak