„Nekradnite nás rodičom!“

Takto by sa asi vyjadrili mláďatá vtákov, ktoré sa v týchto dňoch rozleteli z hniezd, kde sa vyliahli, ale ešte nemajú dostatočne dlhé letky (pierka na krídlach) na to, aby dokázali plnohodnotne lietať. Mnohé malé spevavce sa teraz ukrývajú vo vyššej tráve a popod kríky, kde čakajú na prílet rodičov, ktorí ich dokrmujú.

Ak ich v dobrej viere pozbierate a donesiete do záchranných alebo chovných staníc, v skutočnosti im nepomáhate. My nedokážeme zabezpečiť plnohodnotnú, dostatočne pestrú stravu pre mláďatá ani ich nenaučíme, kde si majú hľadať vhodné úkryty, potravu a ďalšie užitočné veci pre život, ako ich rodičia.

Spevavce mávajú vyšší počet mláďat než dravce, pretože sú súčasťou potravných reťazcov a mnohé z nich sa nedožijú dospelosti. Tie čo prežijú však dokážu zabezpečiť prosperitu druhu. Často je to 1 – 2 mláďatá z jedného hniezdenia.

Ak im chcete naozaj pomôcť:
? ponechajte na časti trávnikov vyššiu trávu, kde sa môžu mláďatá ukryť
? nechajte rásť na svojom pozemku kríky, kde tiež nájdu útočisko, pomôže aj kopa raždia alebo orezaných konárov (okrem vtákov aj ježkom a ďalším druhom)
? v čase vyletovania mláďat postrážte lepšie svojich domácich miláčikov – vtáky pohryzené od mačky väčšinou uhynú, zlomeniny drobných kostí krídel sa nedajú zafixovať a vyliečiť do plnohodnotnej funkcie krídla
? ak máte mačku, špecialistku na lov vtákov, znemožnite jej prikrádanie sa za vtákmi rolničkou alebo ju dočasne zatvárajte
? do záchranných zariadení nenoste pozbierané mláďatká z prírody pokiaľ nemáte odsledované, že sa k nim minimálne 3 hodiny nevrátili vtáčí rodičia – zvyčajne sa vracajú do niekoľkých minút, v závislosti od druhu a veku mláďatka
? do záchranných zariadení patria len evidentne poranené vtáky.
Mláďatá spoznáte podľa hrubšieho žltého okraja zobáčika v kútikoch, krátkych pierok na krídlach a na chvoste, zvyškoch páperia na hlave alebo iných častiach tela.

V prípade, ak si nie ste istí, či ide o mláďa a či ho treba zobrať z prírody, radšej vopred zavolajte na pohotovostné čísla záchranných zariadení.

Ďakujeme v mene mladých vtáčikov a ich starostlivých rodičov ?
 
Text: Ing. M. Apfelová – zoologička Správy Národného parku Veľká Fatra
Foto: Ing. C. Paľová