Hniezdna podložka pre sokolov v Ružomberku.

 

Pracovníci Správy Národného parku Veľká Fatra v uplynulých dňoch  inštalovali hniezdnu podložku pre sokola myšiaka ( Falco tinnunculus) na Katolíckej Univerzite v Ružomberku.   Ako sme boli informovaní:  „sokolíci hniezdili pravidelne vo výklenku na plechovej rímse pod strechou Katolíckej Univerzity v RK“.  Použili na to nie príliš vhodné ( malé) hniezdo, ktoré na rímse vystavali mestské holuby. Žiaľ minulý rok prežilo zo štyroch len jedno mláďatko. Ostatné vo veku cca dvoch týždňov,  pre nedostatok miesta popadali dole z hniezda.  Inštaláciou hniezdnej podložky sme tento problém vyriešili a veríme, že sme im tak do budúcich rokov  zabezpečili  bezpečný priebeh celého hniezdenia.  Potešením pre nás bol fakt, že samček sokola myšiara si prišiel novú hniezdnu podložku obzrieť už na druhý deň.  Priebeh hniezdenia môžete sledovať online cez živú kameru  na stránke kukaj.sk.

 

 

Pôvodné hniezdo, ktoré vystavali holuby bolo pre hniezdenie sokola myšiara príliš malé a mláďatá z neho vypadli. Prežilo len jedno zo štyroch.

Inštalácia drevenej podložky na konzolách –  vyšpárovanej PUR penou.

Pohlaď online kamery na podložku.

 

 

 

 

Zábery z online kamery  kukaj.sk

 

Samček sokola myšiara ( Falco tinnunculus)  obzerá novú hniezdnu podložku a vyhrabáva si hniezdnu kotlinku.

Pred večerom sme inštalovali novú hniezdnu podložku pre sokolov myšiarov na Katolíckej Univerzite v RK. Hniezdo po mestských holuboch, ktoré využívali minulý rok bolo príliš malé a mláďatá z neho vypadávali von. Zo štyroch prežilo len jediné. ? Teraz sme im zabezpečili viac priestoru a veríme, že priebeh hniezdenia bude bez problémový. Potešením bolo pre nás fakt , že samček si podložku bol obzrieť už na druhý deň po inštalácii a zjavne sa mu pozdáva. ??Za súčinnosť ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa akcie zúčastnili.

Uverejnil používateľ Juraj Žiak Piatok 15. marca 2019

  Za súčinnosť ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa o toto hniezdo zaujímali a pomohli pri inštalácii podložky. 

 

 

 

Text: Ing. Juraj Žiak