Vrch Špičiak ( okr. Turčianske Teplice) sa nachádza nad  Hornou Štubňou vo výške 966 m n. m. a môžete ho vidieť už z diaľky. Patrí medzi menej navštevované vrchy a chodia naň väčšinou len domáci alebo ľudia z okolia. Kedysi sa na ňom aj lyžovalo a dokazujú to pozostatky starého vleku na ňom. Nejedná sa o dlhú túru , skôr o prechádzku do prudšieho kopca s krásnym výhľadom. 

Ak prídete autom, môžete ho zaparkovať na konci obce až pod spomínaným starým vlekom, tam je na to dosť priestoru. Od parkoviska nemáte kde zablúdiť, pôjdete stále po svahu popri vleku, ktorý bol funkčný do roku 2009. Na vrchol to nie je ďaleko, ale na cca 1,5km prekonáte cca 300 výškových metrov. Prestávky na oddych vám určite spríjemní krásny výhľad najmä na Dolný Turiec. 

Na vrch vás dovedie prešľapaná cestička, okolitý svah je zväčša dosť zarastený. Túra trvá približne 40 – 50 minút, takže to naozaj nebude nejaký dlhý výlet. Z vrcholu sa vám naskytne krásny výhľad na Kremnické vrchy, pohorie Žiar, Lúčanskú Malú Fatru a tiež priľahlé Čremošnianske lúky.  Mesto Turčianske Teplice a tiež Hornú Štubňu budete mať ako na dlani. Hornú Štubňu kolonizovalo v 14. storočí nemecké obyvateľstvo a preto sa lesy na tomto vrchu nazývajú Špicenberg. Túru na Špičiak môžeme teda zaradiť k tým kratším a menej náročným, aj keď pôjdete stále do kopca.  

Presnú trasu si môžete pozrieť tu.

 

Text: Bc. Veronika Šimková

Foto: archív S-NPVF