Okolie Mošoviec, lúky a lesíky priam lákajú na príjemnú prechádzku v prostredí pod Veľkou Fatrou. Či už sa vyberiete na jar, keď sa príroda preberá k životu, v zime, keď je svet pod bielou perinou a budete ťahať deti na sánkach, alebo hocikedy inokedy, okolie Mošoviec si určite zamilujete.

 

Začiatočným bodom bude areál Drienok. Tu môžete zaparkovať a vydať sa na cestu. Pôjdete rovno po žltej značke. Po chvíľke táto značka odbočuje doprava a vedie až  na vrch Drieňok. Tam sa môžete vydať nabudúce – to je náročnejšia turistika.

Vy pokračujte rovno po poľnej ceste a kým zamierite do lesíka, užívajte si krásne výhľady na veľkofatranské vrchy. Po ľavej strane sa vám naskytne pohľad na učupené chatky a chalúpky. Keď prejdete lesíkom otvorí sa výhľad na okolité lúky a krásnu alej – Révayovskú alej. Kúsok odtiaľ sa nachádza aj barónov hrob – hrob Františka Révaya. Nie je priamo pri ceste, ale je to kúsok a smer vám ukáže značka so šípkou. Révayovci získali Mošovce v roku 1527 od panovníka Ferdinanda I. Habsburského spolu s polovicou Sklabinského hradu. Gróf František bol posledným predstaviteľom Révayovcov. Ako jediný neleží v rodinnej hrobke, ale na vlastné želanie ho pochovali v lese, kde rád chodieval.

Neďaleko hrobu sa nachádza aj pekne upravený prameň, ktorý je tomu poslednému predstaviteľovi Révayovcov  z Mošoviec venovaný. Ku prameňu sa dostanete najjednoduchšie od križovatky, ktorá je pod grófovým hrobom. V prameni je pitná voda, ktorá vás príjemne osvieži najmä v letných mesiacoch.

Keď sa vrátite späť na cestu a budete pokračovať po nej, po asi 10 minútach sa dostanete ku krásnej farme. Na Farme Jack vás privítajú koníky aj somárik, ktorí sú zvyknutí na ľudí a hneď pôjdu smerom ku vám. V areáli farmy možno stretnete aj milého majiteľa, ktorý ak bude mať čas  vám určite niečo zaujímavé porozpráva o zvieratách aj areáli farmy. Naozaj krásna bodka výletu.

Naspäť sa už len vrátite tou istou cestou k areálu Drienok. Verím, že z výletu budete mať len pozitívne dojmy, či už z okolitej prírody, zvierat aj zaujímavostí po ceste.

Presnú trasu si môžete pozrieť tu.

Text: Bc. Veronika Šimková

Foto: archív S-NPVF