Katova skala sa nachádza na území Národného parku Veľká Fatra vo výške 901 m n. m. nad Kantorskou dolinou a obcou Sklabinský Podzámok. Vedie na ňu červená turistická značka zo Sklabinského Podzámku a doba výstupu je cca 60minút. Na konci obci je parkovisko a odtiaľ sa vydáte doprava hore pomedzi rodinné domy po lúke do kopca.  

 

Začiatok je síce prudší ale krátky. Deti určite poteší rebrík, po ktorom vystúpajú rovno do lesa a odtiaľ už je trasa menej strmá a kľukatí sa serpentíkami lesom až po vrchol. Celá oblasť je bohatá na krasové útvary, veľké skaly obrastené machom a malé jaskynky v skalách. Keď cestou budete čoraz bližšie veľkým skalným bralám, verte že váš cieľ je už na dosah.  

Katova skala je prírodná rezervácia v 5. stupni ochrany. Ide o ochranu geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Na Katovej skale je možné skalolezectvo od 1. 8. do 30. 11 a s povolením. 

Vrchol Katovej skaly vám poskytne nádherný výhľad na Turčiansku kotlinu, časť Lúčanskej Malej Fatry aj veľkofatranské vrcholy ako Veľkofatranský Kľak, Prieložnica, Jarabiná, Kečky, Lysec, Tlstá a iné. Nezabudnuteľný výhľad takmer na všetky strany. Môžete si ho užiť a trochu si oddýchnuť na lavičke, ktorá je na skale osadená. Samotný vrchol sa však nachádza asi 100m vyššie v neprístupnom teréne bez výhľadov.  

Katova skala vďačí za svoj názov katovi z neďalekého Sklabinského hradu, ktorému slúžila ako miesto popráv. Je navyše opradené aj temnou povesťou, podľa ktorej je v skale zakliata mladá panna. Uväznil ju tam ukrutník, aby ju donútil sa zaňho vydať. Ani to však nepomohlo a nechcela sa zaňho vydať. Tak ju preklial a ona musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa zo skaly ozve “Vysloboď”, s očakávaním že ju vyslobodí švárny mládenec. 

Možno práve táto povesť namotivuje vaše deti ísť na príjemný výlet s krásnym výhľadom. 

Presnú trasu si môžete pozrieť tu. Pozrite si aj video tip z Katovej skaly.

Text: Bc. Veronika Šimková

Foto: archív S-NPVF