Sklabinský hrad síce nevidno z diaľky ako väčšinu zrúcanín, no patrí k tým ľahko dostupným. Je učupený vo veľkofatranskom lese na kopci nad obcami Sklabiňa a Sklabinský Podzámok vo výške 624 m.n.m. Parkovisko pri hrade nenájdete, najjednoduchšie je nechať auto na kraji cesty na vrchu kopca nad Sklabiňou, alebo kúsok ďalej na zákrute pri zjazde do Sklabinského Podzámku. Z oboch miest je to pár minútová nenáročná prechádzka.

Hrad pochádza z prvej polovici 13. storočia. Od roku 1328 na hrade sídlila Turčianska stolica.

Neskôr bol objekt vo vlastníctve Révayovcov nepretržite od roku 1527 až do 1914. Za partizánske akcie druhe j svetovej vojny sa nemecké vojsko pomstilo vypálením hradného kaštieľa a dediny Sklabinský Podzámok. Postupne sa hrad zásluhou dobrovoľníkov rekonštruoval a od roku 2000 ho má v prenájme Občianske združenie Donjon.

Všetky rekonštrukcie začali vyčistením hradu od náletovej zelene, lebo hrad vyzeral ako zámok Šípovej Ruženky. Taktiež sa im podarilo zrekonštruovať severnú baštu. Hradom Vás prevedie náučná trasa s desiatimi zastávkami, ktorá vás zavedie až na najvyšší bod celej zrúcaniny. Z tohto bodu je krásne vidieť aj na Katovu skalu, ktorá sa vyníma nad obcou Sklabinský Podzámok. Na uľahčenie prechodu je pri hrade situované nové 20-metrové drevené schodisko, po ktorom sa dostanete bezpečne na druhú stranu nádvoria.

Na Sklabinskom hrade sa každoročne konajú hradné slávnosti. Stretnete tam ľudí v dobových kostýmoch, naučíte sa historické tance a užijete si aj výstrely z dela. Deti zaujmú aj dobové stánky s ľudovými remeslami a občerstvením.

Ak pôjdete na výlet v bežný deň, tieto veci tu nenájdete. Na začiatku hradu pri hospodárskej budove je však pekným spestrením stádo pasúcich sa kôz, ktoré sú zvyknuté na ľudí a nechajú sa aj pohladkať. Treba ale dávať pozor, predsa len sú to zvieratá.

V novembri 2023 zachvátil požiar strechu historickej budovy, ktorú využívajú na prenocovanie ľudia, ktorí na obnove hradu pracujú. Po požiari boli na istý čas komentované prehliadky aj plánované akcie zrušené.

Tento hrad má veľký potenciál stať sa jedným z najnavštevovanejších v Turčianskej kotline. Ako tomu môžete pomôcť? Možno aj vašou návštevou na Sklabinskom hrade.

Presnú trasu si môžete pozrieť tu.

Text: Bc. Veronika Šimková

Foto: archív S-NPVF