Zrúcanina Blatnického hradu patrí k najľahšie dostupným zrúcaninám. Nachádza sa len kúsok od obce Blatnica – jednej z najmalebnejších turčianskych obcí. Vedie k nemu nenáročný náučný chodník, ktorý začína v Gaderskej doline. Výhodou je že nemusíte k nemu podnikať dlhú a náročnú túru a aj tak sú z neho pútavé výhľady na Gaderskú dolinu aj Turčiansku kotlinu.

Hrad bol postavený na trase kráľovskej poštovej cesty ,,Magna Via“, ktorá viedla cez Turiec. Prvá správa o hrade pochádza z 13. storočia, vtedy bol majiteľom Peter z Brezovice. Neskôr sa na hrade vystriedalo niekoľko majiteľov. Významnejšie ho rozšírili až Révayovci, ktorým patril až do konca 18.storočia. Osudným sa mu v r. 1760 stal požiar a potom slúžil už len ako hospodársky objekt.

V okolí hradu je zaznamenaných niekoľko archeologických nálezísk, medzi nálezy patrí aj blatnický meč. Ten sa spomína v legende o Blatoňovi, ktorý zachránil kniežatá Pribinovu a Mojmíra. Podľa neho dostal hrad názov Blatnica a územie na počesť poľovačky na turov nazvali Turcom.

Poďme ale späť k turistike. Cesta k hradu vedie po asfaltovej ceste Gaderskou dolinou a po cca 10 minútach sa dostanete k odbočke k hradu Blatnica (521m.n.m). Od odbočky pôjdete po krásnom lesnom chodníčku a k hradu dôjdete pohodovým tempom za cca 20 minút. Túto značenú trasu lemujú informačné tabule.

V súčasnosti zrúcanina hradu prechádza rekonštrukciou, ktorú zabezpečujú dobrovoľníci z o. z. Diadém. Urobili tam už veľký kus práce, no veľký kus práce tam ešte je. Na vrchole pri hrade zrazu máte pred sebou krásne výhľady na vrcholky Tlstej aj Ostrej. Nájdete tu aj malú vyhliadku na Gaderskú dolinu. Pri nej, najmä cez víkendy a v čase prázdnin, stretnete milých ľudí, ktorí predávajú darčekové predmety a vždy vám niečo zaujímavé o hrade povedia .

Okrem spomínanej cesty sa na hrad dá dostať aj inými trasami. Asfaltovou cestou Gaderskou dolinou môžete pokračovať ďalej až k starej horárni a následne sa zvážnicou dostanete na hrad z opačnej strany. Najkratšou cestou je možnosť zaparkovanie na ceste medzi obcou Blatnica a jej časťou Sebeslavce. Na hrad je to asi 5 minút do strmšieho kopčeka po lúke. Na zrúcanine hradu bude určite naplno pracovať aj detská fantázia. Prenesiete sa do čias princezien a chrabrých rytierov a užijete si pekný rozprávkový výlet.

Presnú trasu si môžete pozrieť tu.

Text: Bc. Veronika Šimková

Foto: archív S-NPVF