Ako prebiehal Deň s odborníkom na Kráľovej Studni?

Príroda Veľkej Fatry očarila účastníkov podujatia „Deň s odborníkom na Kráľovej studni“, ktoré spojilo poznávanie jedinečnej krajiny s odborným výkladom Mgr. Petra Vantaru, krajinára Národného parku Veľká Fatra a Mgr. Kataríny Vantarovej, PhD.,  samostatnej vedeckej pracovníčky Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. 

V sobotu 26. apríla sme zažili krásny a obohacujúci deň v lone prírody Veľkej Fatry počas podujatia „Deň s odborníkom na Kráľovej studni“. Spoločne sme s tridsiatimi účastníkmi vyrazili z Banskej Bystrice a autobusom sme sa neľahkým terénom dostali až ku horskému hotelu Kráľova studňa. 

Po krátkom privítaní sme účastníkom predstavili program švajčiarsko-slovenskej spolupráce a že práve vďaka druhému švajčiarskemu príspevku sme mohli túto akciu zorganizovať. Následne sa začala komentovaná prechádzka okolím. Trasa bola nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie, viedla cez krásne prírodné scenérie a významné miesta v lokalite. 

Turistickou trasou sme sa dostali ku prameňu Kráľova studňa a vyššie ku prameňu rieky Bystrice.  Nájdete tu oddychové miesto s lavičkami a krásny výhľad na samotnú Kráľovu skalu či Ťaviu skalu. Od prameňa Kráľova studňa môžete ďalej pokračovať po červenej až na Krížnu alebo po žltej až do ústia Dedošovej doliny a odtiaľ do Gaderskej doliny a obce Blatnica. My sme sa ale ešte vybrali na opačnú stranu – chodníkom k symbolický cintorín obetiam hôr vo Veľkej Fatre a pamätníku SNP. Cestou k pomníkom sme mohli vidieť krásu hrebeňa Veľkej Fatry a aj najvyšší vrch Ostredok či vrch Krížna.  

 

Počas celej trasy odborníci vysvetľovali účastníkom rôzne aspekty krajiny – od jej geologickej stavby cez rastlinné spoločenstvá až po zásahy človeka do prírody v minulosti i súčasnosti. Dozvedeli sme sa napríklad, ako sa menilo hospodárenie na horských lúkach, prečo niektoré druhy miznú a ako sa krajina prirodzene obnovuje. 

Odborníčka Mgr. Katarína Vantarová, PhD. zaujala účastníkov najmä rozprávaním o vzácnych a chránených druhoch rastlín, ktoré rastú len v tejto oblasti, a ukázala nám niekoľko z nich priamo v teréne. Mohli sme vidieť napr. soldanelku karpatskú alebo šafran spišský. Mnohí účastníci si prvýkrát uvedomili, aká dôležitá je biodiverzita horského prostredia a akými spôsobmi ju môžeme chrániť. 

Po niekoľkohodinovej prechádzke sme sa vrátili späť k ubytovaciemu zariadeniu na Kráľovej studni, kde si zúčastnení mohli oddýchnuť na slnečnej terase hotela alebo si objednať obed. Neformálne rozhovory pokračovali aj počas oddychu či cesty autobusom – účastníci sa pýtali odborníkov na ďalšie detaily, zdieľali svoje dojmy a zážitky. 

Na záver dňa sme sa opäť autobusom presunuli späť do Banskej Bystrice. Celé podujatie prebehlo v priateľskej a inšpiratívnej atmosfére. Účastníci ocenili najmä možnosť spojiť pobyt v prírode s odborným výkladom, ktorý im pomohol lepšie porozumieť aj aktivitám, ktoré vykonáva Národný park veľká Fatra ako organizácia na ochranu prírody. 

Mnohí účastníci sa už tešia na ďalší Deň s odborníkom, o ktorom vás budeme čoskoro informovať na našom webe aj sociálnych sieťach.  

 

Zo spätnej väzby od našich účastníkov vyberáme:  

„Príjemní ľudia a informácie pre mňa nové, nakoľko mnohé súvislosti v bežnom živote nevnímame. Je to prvá moja akcia a splnila očakávania. Ďakujem za túto možnosť. 😊 

„Bylo to super. Dozvědela jsem se mnoho užitečných informací, o kterých jsem doposud netušila. Ano, pokračujte, vydržte, velmi si vážim takových osob.“ 

 

Podporené z druhého Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce ktorý prispieva k znižovaniu ekonomických a sociálnych rozdielov v EÚ. Číslo Projektu: 0410-2SC-BIO-PC1-001